CYFI Çocuk ve Gençlik Finans Zirvesi’nin İkincisi
Bu Yıl İstanbul’da Düzenleniyor
 
 
Çocukların ve gençlerin finansal erişim ve eğitim vasıtasıyla bireysel yeteneklerini güçlendirmek, onlara finansal farkındalık kazandırmak amacıyla kurulan Child & Youth Finance International (CYFI) tarafından düzenlenen II. CYFI Zirvesi ve Ödül Töreni, 7 – 9 Mayıs 2013 tarihleri arasında Hilton İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Zirve, Sermaye Piyasası Kurulu’nun ev sahipliği, Borsa İstanbul’un ana sponsorluğu, T.C. Merkez Bankası, İstanbul Takas ve Saklama Bankası (TAKASBANK), Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK), Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği (TSPAKB)’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek.

OECD, BM Kalkınma Fonu, UNESCO, UNICEF, Avrupa Kooperatif Bankaları Birliği, Arap Bankalar Birliği, The Wharton School, University of Buffalo, World Entrepreneurship Forum ve bunların yanı sıra 500’e yakın uluslararası şirket ve sivil toplum kuruluşunun stratejik ortakları arasında bulunduğu CYFI, zirveler düzenleyerek çocuklar ve gençler ile çeşitli sektörlerden üst düzey temsilcileri bir araya getiriyor. “Finansal Erişim” ve “Çocuklar ve Gençler için Finansal Eğitim” konularında düzenlenen CYFI zirvelerinin ilki, 24 Nisan 2012 tarihinde 83 ülkeden 364 kamu ve özel sektör temsilcisi ile 40 ülkeden 70 çocuk ve gencin katılımı ile Amsterdam’da gerçekleştirildi. Merkezi Hollanda'da bulunan kuruluş, 2015 yılı itibariyle 100 ülkede 100 milyon çocuğa ulaşabilmeyi hedefliyor.

Child&Youth Finance International (CYFI) Zirvesi, her yıl farklı ülke ve yaş gruplarından çocuk ve gençleri, finans, siyaset, araştırma, çocuk hakları alanlarında dünyanın önde gelen isimleriyle buluşturmaktadır. Bu yılki zirveye de yüze yakın ülkeden finansal eğitimle ilgili 400 ismin katılması beklenmektedir. Zirvenin bu yönü ile Kurulumuz koordinatörlüğünde yürütülen finansal eğitim çalışmalarına önemli katkılarda bulunması beklenmektedir. Ayrıca bu Zirve İngiltere’den Uganda’ya, Bangladeş’ten Meksika’ya 8-22 yaş aralığında çocuk ve gençlerin yanı sıra özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilere ev sahipliği yapacaktır.

II. CYFI Zirvesi ve Ödül Töreni kapsamında Türkiye’ye gelen 150 çocuk ve genç, ilk olarak 7 Mayıs’ta eğitim çalışmaları ve farklı aktiviteler için Borsa İstanbul’da toplanacak ve aynı gün Borsa’da açılış seansı gongunu çalacaktır.

Hilton Convention Center’da finansal eğitim ile ilgili katılımcıları buluşturacak Zirve ise 8 Mayıs 2013 tarihinde Başbakan Yardımcısı Sayın Ali BABACAN’ın konuşmaları ile başlayacaktır. Zirvede Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Sayın Dr. Vahdettin ERTAŞ ve Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dr. M. İbrahim TURHAN ile CYFI Koordinatörü Sayın Jeroo BILLIMORIA da birerkonuşma yapacaktır.

II. CYFI Zirvesi ve Ödül Töreni, 9 Mayıs 2013 günü yapılacak olan ödül töreni ile son bulacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.