İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesinin en önemli eylemlerinden biri olan ve tüm yazılımı Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından tamamlanan “e-GKS: Elektronik Genel Kurul Sistemi” Uygulaması “Financial Sector Technology Awards” Yarışmasında Birincilik Ödülünü Kazandı.

Bilişim ve teknoloji çalışanlarına yönelik yayın yapan sektörün önde gelen dergilerinden biri olan FSTech’in (Financial Sector Technologies), sektör içerisindeki yenilikleri ve gelişmeleri ödüllendirmek için her yıl “FSTech Awards” adı altında düzenlediği ve bu yıl 13’üncüsü yapılan yarışmada  e-GKS: Elektronik Genel Kurul Sistemi “Best Use Of Online Services (Çevrimiçi Hizmetlerin En İyi Kullanımı)” kategorisinde birincilik ödülünü kazandı. Bank of America Merrill Lynch, Barclaycard EPDQ with Powa, Deutsche Bank, Lloyds Banking Group, National Australia Group (Europe) ve RBS’in, Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) ile birlikte finale kaldığı yarışmanın sonuçları 17.04.2013 tarihinde Londra’daki gala gecesinde ilan edildi.

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Dr. Vahdettin ERTAŞ, sermaye piyasalarında 6362 sayılı yeni Kanun ve Borsa İstanbul’un kurulması ile yepyeni bir dönem başladığını, bu ödülün İstanbul Finans Merkezi projesi için önemli bir adım olduğunu vurguladı. Ertaş, Türkiye bugün önemli bir marka haline geldi, sektörümüzde atılan adımlar ülkemize Dünya birinciliği kazandırıyor, bu da bize gurur veriyor şeklinde açıklamada bulundu. Dr. Ertaş, 2023 İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesi, bu yenidünya düzeninde hak ettiğimiz yere ulaşma projesidir. Bu hedefi inşallah sermaye piyasasındaki kurumlarımız ile birlikte gerçekleştireceğiz. Bunun için dünden çok çalışmamız, bizi başarıya taşıyacak projeleri üretmemiz gerekiyor. Bu hedefe ulaşmamız için tüm paydaşlarımızın bu örnekte olduğu gibi Uluslar arası Finans Merkezi vizyonunu paylaşması ve üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerekiyor dedi.

Dr. Ertaş, kurumlar arası işbirliği ve ekip çalışması ürünü olan e-GKS yazılımın, Türk şirketlerinin kurumsal yönetim etkinliğinin, uluslararası alanda kabulünün ve rekabet gücünün artırılmasına katkıda bulunacağına, ortaklar ve şirketler arasında artan bilgi alışverişinin, şeffaflık ve uluslararası mevzuatla uyum gösteren yapısı sayesinde Türkiye'nin küresel çapta yatırımcılar açısından daha cazip hale gelmesine katkı sağlamasını beklediğini ifade etti.

MKK Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Yakup Ergincan ise bu ödülün, teknolojik olarak getirdiği yenilikler, borsadaki şirketlerin şeffaflığının artmasına yaptığı katkılar ve kurumsal yönetimin önündeki engelleri kaldırması açısından tüm paydaşlar için dünyadaki ilklerden biri olan e-GKS’yi taçlandırdığını ifade etti. Dr. Ergincan, bu e-GKS’nin ayrıca kurumsal yönetim derecelerini artırmak isteyen şirketler için de önemli avantajlar sunduğunu kaydetti. Ergincan, bu ödül İstanbul’un uluslararası finans merkezi hedefine ulaşmada doğru yolda olduğumuzu göstermesi açısından oldukça anlamlıdır ve sermaye piyasalarımız, bilişim sektörümüz, yazılım kapasitemiz ve kurumsal yönetim açısından çok önemli dönüm noktalarından biridir şeklinde konuştu.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.