ÇOCUKLARA ve GENÇLERE YÖNELİK ULUSLARASI FİNANS ZİRVESİNDE
SPK KOMPOZİSYON YARIŞMASI PROJESİ İLE İKİNCİLİK ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ

 
            Child and Youth FinanceInternational (CYFI), çocuklar ve gençlere yönelik finansal farkındalık yaratmak, çocuklar ve gençlerin bireysel yeteneklerini güçlendirmek, hane halkına ekonomik katkı sağlamak, toplum içindeki statülerini yükseltmek amacı taşıyan Hollanda’da yerleşik bir kuruluştur (http://childfinanceinternational.org/). Söz konusu kuruluş dünyanın farklı ülkelerinden uzmanların bir araya geldiği, çocuklara ve gençlere yönelik finansal erişim ve finansal eğitim çalışmaları yürütmektedir. CYFI’nın stratejik planı kapsamında hedefi 2015 yılı itibariyle 100 ülkede 100 milyon çocuğa ulaşabilmektir. CYFI’nın stratejik ortakları arasında OECD, BM Kalkınma Fonu, UNESCO, UNICEF, Avrupa Kooperatif Bankaları Birliği, Arap Bankalar Birliği, The Wharton School, University of Buffalo, World Entrepreneurship Forum’un yanı sıra birçok uluslar arası şirket ve sivil toplum kuruluşu yer almaktadır.
 
            CYFI tarafından düzenlenen “CYFI Reshaping the Future of Finance”konulu zirve bu sene 3-4 Nisan 2012 tarihlerinde Amsterdam/Hollanda’da gerçekleştirilmiştir. Zirvenin açılışında, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un CYFI’nın sürdürdüğü çalışmaları desteklediğini belirten mesajı okunmuştur. Bu zirvenin en önemli özelliklerinden biri, 83 ülkeden kamu ve özel sektör temsilcileri ile 40 ülkeden gelen çocuklar ve gençleri ilk defa bir araya getirmesi olmuştur. Zirvede, katılımcı ülkelerde yürütülen faaliyetler üzerinden farklı görüşler ve uygulamalar istişare edilmiştir.
 
            CYFI zirvesi kapsamında, çocuklara ve gençlere yönelik finansal eğitim/erişim alanındaki en iyi uygulamaların yarıştığı ‘2012 CYFI Ödül Töreni’ düzenlenmiştir. Kurulumuz Kurumsal İletişim Dairesi Sermaye Piyasaları Eğitim ve Tanıtım Grubu tarafından, 2011 yılından bu yana sermaye piyasası konusundaki bilgi ve farkındalık düzeyini artırmak amacıyla ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen kompozisyon yarışması projesi ile 2012 CYFI Ödülleri’ne ‘en iyi ülke uygulaması ödülü’ kategorisinde başvurulmuştur. Strateji, liderlik, yenilikçilik, finansal otoriteler ve kamu kuruluşları arasında işbirliği gibi kriterlerin esas alındığı bu kategoride, 4 Nisan 2012’de açıklanan yarışma sonuçlarına göre, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) söz konusu projesi ile ülke kategorisinde ikinciliğe layık görülmüştür.
 
             Yine bu zirvede açıklanan sonuçlara göre, 2013 CYFI Zirvesinin Kurulumuzun da katkılarıyla İstanbul’da gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.