- SPK, 25. Yaşını Başbakan Erdoğan ile Kutlayacak
- 25 Yılda 1966 Toplantı Yapan Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu, Yaklaşık 30 Bin Karara İmza Attı

Türkiye'nin ilk düzenleyici ve denetleyici üst kurulu olan Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 25. kuruluş yıldönümünü 25 Ocak Perşembe günü kutlayacak. 1982 yılında kurulan SPK'nın 25. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenecek programa Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve ilgili bakan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Doç. Dr. Abdüllatif Şener de katılacak. Ankara Bilkent Otelde 25 Ocak Perşembe günü yapılacak olan kutlama kokteyli saat 13.00'de SPK İkinci Başkanı Turan Erol'un konuşmasıyla başlayacak. Ayrıca kurumda 25 yılını dolduran personele de plaket verecek.

25. YILDA YENİ VİZYON

SPK İkinci Başkanı Turan Erol, kuruluş yıldönümünü, ''SPK, 25'inci yılda vizyonunu yeniledi'' sloganıyla kutlamaya hazırlandıklarını belirtti. Yeni dönemde piyasada derinliğin artırılması ve kalkınmaya finansman sağlanmasının öncelikli projeleri arasında bulunduğunu anlatan Erol, bu kapsamda seküritizasyon (menkul kıymetleştirme) ve kamu altyapı finansmanı üzerine eğilineceğini kaydetti.  Erol ayrıca, kurumun yeni dönemde ''ince ayar (fine tuning)'' çalışacağını, kağıt bürokrasinin azaltılacağını da sözlerine ekledi.

TÜRKİYE'NİN İLK DÜZENLEYİCİ ÜST KURULU

Yetkilerini kendi sorumluluğu altında bağımsız olarak kullanan, idari ve mali özerkliğe sahip düzenleyici bir kamu kurumu olan SPK ilk düzenleyici ve denetleyici üst kurul olma özelliğini taşıyor. SPK, bağımsız idari otoritelerin Türk kamu idaresinde ilk örneği olması nedeniyle önemli tecrübelere sahip bir kurum olarak, daha sonra kurulan Rekabet Kurumu (1997), BDDK (2000), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (2001) gibi bağımsız üst kurullara örnek teşkil etti.

İLK TOPLANTISINI 25 OCAK 1982'DE YAPTI

Türkiye'nin ilk düzenleyici ve denetleyici üst kurulu olan Sermaye Piyasası Kurulu 13 Ocak 1982 yılında, sermaye piyasasının güven açıklık ve kararlılık içinde çalışması ve tasarruf sahiplerinin yani yatırımcıların hak ve yararlarının korunması amacıyla 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile kuruldu ve ilk toplantısını 25 Ocak 1982 tarihinde yaptı. Merkezi Ankara'da bulunan ve Devlet Bakanlığına bağlı olarak hizmetlerini sürdüren SPK yetkilerini kendi sorumluluğu altında bağımsız olarak kullanan, idari ve mali özerkliğe sahip düzenleyici bir kamu kurumu.

1966 TOPLANTIDA 30 BİN KARAR

2006 yılı sonu itibariyle, kayıtlarında 604 ortaklık sayısına ulaşan Sermaye Piyasası Kurulu, 146 aracı kuruluş ve 19 adet portföy yönetim şirketi ile SPK'nın listeye aldığı 94 adet bağımsız denetim şirketi, 7 adet derecelendirme şirketi ve 13 adet gayrimenkul değerleme şirketi bulunuyor. SPK'da 2006 yılı sonu itibariyle aracı kurumlarda 6000 ihtisas personeli çalışmalarını sürdürüyor. İlk toplantısını yaptığı 13 Ocak 1982 tarihinden bu yana 1966 toplantı yapan Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu görev alanına giren 30 bini aşkın karara imza attı.

TÜRK EKONOMİSİNE KATKISI

SPK'ya bağlı bir kurum olan İMKB'nin kurulduğu 1986 yılından bugüne kadar olan süreçte sermaye piyasaları kanalıyla toplam 50 milyar $ fon toplanarak Türkiye ekonomisine aktarıldı. 1986 yılı sonunda hisse senetleri İMKB'de işlem gören şirket sayısı 80 ve piyasa değerleri 938 milyon $ iken; 2006 yılı sonunda bu şirketlerin sayısı 329'a, piyasa değerleri ise 158.9 milyar $'a ulaştı. Özel sektör menkul kıymetlerinin menkul kıymet stokları içindeki payı Eylül 2006 itibariyle %12.6'ya yükseldi. 2006 yılı sonu itibariyle hisse senedi yatırımcı sayısı yaklaşık 929 bin, menkul kıymet ve emeklilik yatırım fonlarındaki yatırımcı sayısı ise yaklaşık 4 milyona ulaştı. Yine SPK'ya bağlı olarak çalışan ve 2005 Şubat ayında İzmir'de faaliyete geçen Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nın 2006 yılı sonu itibariyle 11.6 milyar $'a ulaşmıştı.

'KURUL KARAR ORGANI'

20 Kasım 2006 tarihi itibariyle boşalan iki Kurul üyeliğine, Maliye Bakanlığı ve TOBB kontenjanlarından gelen üyelerin Cumhurbaşkanının onayıyla atanmasıyla 6 kişiye ulaşan ve 'Kurul Karar Organı' toplanabilen SPK tüm faaliyetlerini etkin ve eksiksiz olarak yürütüyor. Halen Kurul İkinci Başkanı olan Doç. Dr. Turan Erol ise kanunun verdiği yetki çerçevesinde Kurul Başkanlığına vekalet ediyor.

BAĞLI KURULUŞLAR

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, İstanbul Altın Borsası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası A.Ş., İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş., Merkezi Kayıt Kuruluşu, T. Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği,  Aracı Kuruluşlar, Yatırım Ortaklıkları, Yatırım Fonları, Bağımsız Denetim Kuruluşları, Derecelendirme Kuruluşları, Gayrimenkul Değerleme Şirketleri, KOBİ Bilgi Bankası ve e-Veri Bankası hizmetlerini Sermaye Piyasası Kurulu'nun denetim ve gözetiminde sürdürüyor.