Sermaye piyasalarına yönelik bilgi ve farkındalık düzeyinin artırılması, toplumda sermaye piyasası kültürünün oluşturulması, özellikle de yatırımcıların sermaye piyasası kurumları, sermaye piyasası araçları, yatırımcıları korumaya yönelik sistemler, riskler ve benzeri konularda bilgilendirilmesi amacıyla Kurulumuz çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Bilindiği üzere bu kapsamda, toplumun geneline tasarruf ve yatırım yapma konusunda anlaşılabilir ve ayrıntılı bilgi desteği verilmesi amacıyla http://www.yatirimyapiyorum.gov.tr/ internet sitesi ve Facebook sayfası http://www.facebook.com/YatirimYapiyorum kullanıma açılmıştır.

Bilgiye ulaşmada öncelikli olarak internetin kullanılması ve  sanal eğitim programlarının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşması göz önüne alınarak, SPK tarafından ‘Yatırım Yapıyorum’ internet sitesine ve sermaye piyasalarına ilginin artırılması amacıyla Sanal Portföy Yönetimiadı altında bir yazılım hazırlanmıştır.

Sanal Portföy Yönetimi yazılımı ile katılımcıların herhangi bir mali yükümlülüğe girmeden alacakları 100 bin TL ile kendilerini sanal ortamda denemeleri ve yazılımda yer alan açıklamalar yoluyla da portföy yönetimi konusunda bilgilenmeleri sağlanacaktır. Eğitim amaçlı hazırlanan söz konusu yazılımda hisse senedi, tahvil, altın gibi geleneksel yatırım araçlarının yanı sıra vadeli işlemler ile uluslararası işlemlere de yer verilmiş, önümüzdeki dönemlerde de piyasanın gelişimi doğrultusunda yeni yatırım araçlarına da yer verilmeye devam edilecektir. Ayrıca söz konusu yazılım üniversitelerde eğitim aracı olarak da kullanılabilecek olup, önümüzdeki dönemlerde bu platform kullanılarak “Sanal Portföy Yarışmaları” düzenlenmesi de beklenmektedir.

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat  Akgiray, konuya ilişkin yaptığı açıklamada Kurum olarak bu yazılım ile her yaştan ve her gelir grubundan kişiye sermaye piyasası araçları hakkında bilgi sahibi olma imkanını sağladıklarını söyledi.  Akgiray,  yatırım yapmak isteyen ancak bilgi sahibi olmadıkları için yatırımı risk olarak görenlere, http://www.yatirimyapiyorum.gov.tr internet sitesinde sanal portföy oluşturarak tecrübe edinmelerinin gelecekte birikimlerini doğru değerlendirmek ve yönetmekte önemli bir tecrübe kazandıracağını ifade etti.

SanalPortföy Yönetimi SPK’nın ‘Yatırım Yapıyorum’ internet sitesinde 15 Aralık 2011 tarihinde saat 10.00 itibariyle ilgililerin kullanımına açılacaktır.Sanal Portföy Yönetimi için lütfen http://www.yatirimyapiyorum.gov.tr adresini ziyaret ediniz.

Kamuoyuna duyurulur.